Turistické informace
V obci je velká možnost sportovního a rekreačního vyžití :Tělocvična s víceúčelovou halou pro míčové hry a kondiční cvičení, místností pro stolní tenis, posilovnou a venkovními kurty pro tenis (antuka, asfalt) a volejbal (antuka a kurt pro plážový volejbal), dále pak fotbalové hřiště. Dále je k dispozici obecní sauna a možnost rehabilitačního cvičení v soukromí. AVZO nabízí využití sportovní střelnice.
Okolí obce poskytuje možnost vycházek i cyklistických vyjížděk, sběru hub a lesních plodů. V nedaleké pískovně je možnost koupání i rybolovu. Ten lze s platným rybářským lístek provozovat i na všech třech řekách. Mimoto je možné jejich plochu využít při příznivém stavu vody využít i pro vodní turistiku.
Památky
Území archeologického zájmu (území s archeologickými nálezy) :katastr místní části Hostějeves, areál kostela sv. Prokopa v Jarošově nad Nežárkou
Nemovité kulturní památky :
Jarošov nad Nežárkoufarní kostel sv. Prokopa – stáří kostela není věrohodně doloženo
kamenná sloupková boží muka na staré cestě do Jindřichova Hradce – údajně konec 14. století
křížový kámen na Jonášových bahnech – 1709
socha sv. Jana Nepomuckého ( nyní na schodech ke kostelu) – 1719
kamenná pokladnice v kostele sv. Prokopa – původ není věrohodně doložen
kamenný most římského typu přes řeku Žirovničku – stáří není věrohodně doloženo
Nekrasín
dvoje kamenná sloupková boží muka – 1639 a 1732
zemědělská usedlost čp. 9 „U Hajných“
Zdešov
kaple Nanebevzetí Panny Marie – 1776
Ostatní památky a zajímavosti
Jarošov nad Nežárkoukamenný kříž na hřbitově u kostela sv. Prokopa – 1718
kaplička u silnice směrem na Hostějeves
trojhranná boží muka na hranici jarošovského a bednáreckého katastru
areál továrny v Hlubokodole – technická památka
památník padlým z I. světové války s deskou oběti nacismu
Hostějeves
kaplička za vsí směrem k LIPINĚ
transformátor z roku 1928
Pejdlova Rosička
zbytky tvrze
Kruplov
dřevěný kříž
Čejnův mlýn
Lovětín
kaplička z roku 1890
deska padlým v I. světové válce
Matějovec
kamenný kříž na návsi z roku 1897
Zdešov
památník padlým z I. světové války
kamenný památník „ Od svobody selské ke svobodě státní“ z roku 1938
Příroda
Zvláště chráněná území v okolí Jarošova nad Nežárkou :
LIPINA – tato přírodní památka ležící na svahu údolní nivy Žirovničky byla vyhlášena již v roce 1974. Předmětem ochrany je tu lesní porost s charakterem lipové doubravy s relativně přirozeným druhovým zastoupením dřevin i bylinného patra. Obě hlavní dřeviny lípa i dub se tu vyskytují v několika mohutných exemplářích, ale také se tu velmi dobře přirozeně zmlazují, což je i dobrou známkou pro další existenci tohoto chráněného území. Jsou pro něj typické některé významnější druhy rostlin, které se v nejbližším okolí poměrně zřídka vyskytují – ptačinec velkokvětý, kokořík mnohokvětý, brslen evropský, jaterník podléška, konvalinka vonná.

LUŽÍ u Lovětína – toto chráněné území bylo také zařazeno do kategorie přírodní památka. Zřídil jej Okresní úřad v Jindřichově Hradci v roce 1998. Jsou to dva rybníčky spojené mokřadem, který se rozkládá na ploše dalšího mělkého rybníčku s narušenou hrází. Břehy rybníčků porůstají typickou pobřežní vegetací s řadou chráněných druhů rostlin – bazanovec kytkokvětý, zevar nejmenší, ostřice plstnatoplodá, vachta trojlistá. Rozsáhlé rákosiny umožňují hnízdění některých chráněných druhů ptáků, rozmnožují se tu některé druhy žab a drobných bezobratlých živočichů (brouci, vážky apod.)
Tipy na výlet
Centrem obce Jarošov nad Nežárkou dosud neprochází žádná značená turistická trasa. Jedna ale protíná Matějovec – žlutě značená trasa z Jindřichova Hradce přes Rodvínov a pokračuje ve směru na Stříbrný velký rybník a Strmilov, druhá – zelená vede od železniční stanice Lovětín přes Kostelní Radouň do Červené Lhoty.V Jarošově nad Nežárkou a jeho okolí jsou navrženy cyklistické trasy, které jsou vedeny po současných málo zatížených silnicích a zpevněných polních či lesních cestách. Jedna taková trasa je navržena z Matějovce na jihovýchod po žluté značce po zpevněné komunikaci a po silnici III/1346 na Oldřiš, odtud pak ve směru na Ratmírovský rybník a dál do Kunžaku, kde by měla navazovat na další trasy. Další případná trasa by mohla vést z Oldřiše na jihozápad přes Jindřišské údolí do Jindřiše a na sever do Rodvínova po zpevněné místní komunikaci a zpět do Matějovce nebo z Rodvínova kolem Pazderského rybníka po silnici III/128 33 do Jindřichova Hradce. Navržena je rovněž trasa pro cyklisty podél kolejí od železniční stanice Jarošov nad Nežárkou do Rodvínova, z ní odbočuje trasa přes Kruplov do centra Jarošova nad Nežárkou a dále po silnici III/128 35 na sever kolem Hánovského a Fajtovského rybníka až do Lovětína. Od železniční stanice je také navržena společná trasa pro pěší a pro cyklisty do Jarošova nad Nežárkou.
Již existující trasy :
1. Krajem tří železnic:
Jindřichův Hradec – Jindřiš – Jarošov nad Nežárkou – Lovětín – Nová Včelnice – Okrouhlá a Kostelní Radouň – Černý les – Jindřichův Hradec
2. Do rodiště Tomáše Štítného:
Počátky – Popelín – Česká Olešná – Kamenný Malíkov – Zdešov – V koncích – Štítné – Žirovnice – Počátky
Tolik tedy trasy více či méně známé. Okolí obce je zajímavé a zasluhuje si větší propagaci. Proto připojujeme návrh na další dvě naučné trasy v blízkém okolí Jarošova nad Nežárkou.
1. Po stopách Valdenských (určeno pro pěší i cyklisty)
Z Jarošova vyjedeme od sokolovny směrem na Bednárec. Za mostem odbočíme a projedeme částí zvanou “ŽABINA“, tady se měli Valdenští v některém stavení scházet. Po pravé straně před Bednárcem je neudržovaný hájek a dále boží muka. Někde tady stávala prý evangelická modlitebna. Můžeme zde spatřit sochu Antonína Švehly vztyčenou v roce 1936 a strženou v padesátých letech. Opodál stojí smírčí kámen, domnělý hrob muže a ženy ze švédských válek. V Bednárci mineme kapli panny Marie z roku 1795 a pokračujeme pod tratí stále do kopce.. Při cestě vzhůru mineme romantická osamělá stavení.. Z vrcholu kopce (592 m.n.m.) si můžeme vychutnat překrásný výhled na Jindřichohradecko a Kamenicko. Prý tady stával hrad, ale bohužel to není věrohodně. doloženo. Ale pomníček rodiny Koudelkovy nás rozhodně ujistí o tom, že lidé tu tedy určitě žili. Projedeme cestou až na hlavní silnici, po které pokračujeme až ke třetí odbočce na levé straně před rybníkem Holub. Ten objedeme lesem zleva a na první odbočce se dáme doprava. Posléze se dostaneme k rozcestí s pěkně upraveným křížem a po chvíli přijedeme k místu, na kterém stojí „MAMLAS“ – katastrální měřičský sloup, jenž sloužil zeměměřičům snad v době tereziánské nebo josefinské. Dorazíme do České Olešné, obce, která patřila částečně na Moravu a částečně do Čech. Ve vsi je původní barokní zámek z druhé poloviny 18 století. A na zalesněném Tůmově vrchu (624 m.n.m.) kousek za obcí je zřícenina loveckého zámečku ze 16.století, který zpustl po zapálení bleskem kolem roku 1860. Dále pojedeme směrem na Novou (dříve Německou) Olešnou. V Nové Olešné je kostel Nejsvětější Trojice z roku 1722. Tady naše putování za Valdenskými ukončíme návštěvou bývalého česko-bratrského hřbitova s bystou Jana Amose Komenského a vrátíme se po silnici do Jarošova nad Nežárkou.
2. Pravdova stezka (určeno pro pěší i cyklisty)
Vyjedeme z Jarošova nad Nežárkou kolem benzínky směrem na Hostějeves, zhruba po kilometru na první odbočce zahneme doleva na lesní cestu, po které pokračujeme stále až k rybníku Vojta, potom přes jeho hráz lesem a polní cestou až do Nekrasína. Zde můžeme spatřit dvoje boží muka ( na každém konci vesnice jedny – 1699 a 1732 ), zvoničku z roku 1934 a Pravdův rodný dům. Z Nekrasína pokračujeme na Hostějeves, tam projedeme přes Žirovničku až do malé osady Rosička, která za prohlídku určitě stojí. Pak se vrátíme opět do Hostějevse. Pod kopcem můžeme spatřit zbytek elektrárny z roku 1921a transformátor z roku 1928. Na rozcestí se dáme doleva, projedeme okolo bývalé zájezdní hospody, hájovny a malé kapličky do polí směrem na Jarošov nad Nežárkou. Zastavit se můžeme v chráněné LIPINĚ a u Fejtova mlýna, mineme dvoje boží muka, z nichž jedna jsou trojhranná (údajně proto, že stávala na rozcestí) a vrátíme se do Jarošova nad Nežárkou.
Služby a přehled ubytování
Restaurace-penzion SAMOROST37841 Jarošov nad Nežárkou 44
Tel.: +420 384 492 152
+420 606 743 766
IČO: 03504557
DIČ: CZ03504557
E-mail: penzion-samorost@seznam.cz
Web: www.penzion-samorost.cz
obor činnosti: stravovací a ubytovací služby
Hospoda Pod Kostelem
Karel Kadlec
mobil : 607 643 400
pracovní doba : út – čt 16 – 22 hodin
pá – so 15 – 24 hodin
ne 15 – 22 hodin
obor činnosti: výčepní a stravovací služby
Ranč Jarošov, s.r.o.
Jarošov nad Nežárkou 31, 378 41, Jindřichův Hradec
IČO: 26101033
Kontaktní osoba: Helena Cambelová
tel: +420 777 583 354
e-mail: helena.ca@centrum.cz
Pohádková usedlost Lovětín
Lovětín 17, Jarošov nad Nežárkou
ubytování v apartmánech - celoročně
Martin Tmej - majitel
mobil 774 979 686, 608979686
tel:384497226
www.pohadkovausedlost.cz
www.penziony-jizni-cechy.cz
email:pohadkovausedlostlovetin@gmail.com